Portakal Şekerlemesi & Reçeli

Portakal şekerlemesi ve reçeli

Hayırlı haftalar olsun diyerek haftaya tatlı bir başlangıç yapalım. Portakal reçelini herkes yapıyordur tarif klasik ama portakal kabuklarından bu şekilde şekerlemeyi yapmanızı tavsiye ederim hem görüntüsü hoş oluyor hem de lezzeti çok güzel oluyor.

MALZEMELER :

Portakal Şekerlemesi İçin :

2 portakal

3 su bardağı su

2 su bardağı şeker

3 – 4 damla limon suyu

3 – 4 karanfil

Bütün portakal reçeli için :

2 büyük portakal

4 su bardağı su

3 su bardağı şeker

3 – 4 limon suyu

3 – 4 karanfil

 YAPILIŞI :

Şekerlemesi için :

Portakalı yıkadıktan sonra kabuklarını düzgün bir şekilde soyuyoruz. İnce ince dilimleyip tepsiye diziyoruz. Kuruyup yumuşaması gerekiyor.

Portakal şekerlemesi ve reçeli

Portakalın kabuklarını bir ucundan başlayarak sarıyoruz sonra iğneyle ipliğe diziyoruz açılmasın diye.

Portakal Şekerlemsi ve reçeli

Tencereye su koyup portakal kabuklarını atıp kaynatıyoruz. Biraz kaynadıktan sonra acı suyunu döküp tekrar su ekleyip tekrar kaynatıyoruz.

Yumuşadıktan sonra suyu döküp tencereye suyu ve şekeri ekleyip kaynadıktan sonra yumuşamış portakal kabuklarını ekleyip kaynatıyoruz. Koyulmasına yakın limon suyu ve karanfili ekliyoruz. Biraz şerbetli bir şekilde ocaktan alıyoruz.

Bütün portakal için portakalın kabuklarını rendeliyoruz.

Aynı şekilde bütün olarak acı suyu çıkasaya kadar 2 kere haşlıyoruz.

Portakal şekerlemesi ve reçeli

Sonra tencereye su ve şekeri ekleyip kaynadıktan sonra yumuşamış portakalı yuvarlak dilim şeklinde kesip tencereye alıp kaynatıyoruz. Koyulduktan sonra limon suyu ve karanfili ekliyoruz. Şerbetli bırakıyoruz.

Portakal şekerlemesi ve reçeli

 

Afiyetler olsun.

 

 

5 thoughts on “Portakal Şekerlemesi & Reçeli”

  1. Ellerinize sağlık…Gerçekten çok güzel görünüyor portakal şekerlemesi. Biz bunu Adana’da turunçla yapıyoruz, yalnız azıcık kabuklarını rendeleyip yapıyoruz aynı bu şekil.O da çok güzel oluyor, tavsiye ederim.

    1. Teşekkür ederim Ayfer hanım, d0ğru söylüyorsunuz kayınvalidem turunçla yapıyor daha güzel oluyor ama portakalla da lezzetli oluyor. Sevgiler :)

  2. ben kaç kez denediysem olmadı..çok acı oldu. 3 kez kaynatıp acı suyunu dokmeme rağmen olmadı..

    1. Ümran hanım eğer acımsı olduysa kesinlikle portakalın cinsindendir, aslında yafa portakalı ile daha lezzetli oluyor ama bulamazsanız kalın kabuklu etli bir portakal olmalı o zaman hemen 2 suda acaısı çıkıyor yumuşuyor.İsterseniz bir de öyle deneyin.
      Sevgiler :)

  3. portakal recelini çok seviyorum kaç sever denedim olmadı.kaynattım süzdüm ama yinede acı oldu nerde yanlışyaptım beceremedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir